Badanie potrzeb szkoleniowych online cz.2 - jakie pytania do ankiety?

Badanie potrzeb szkoleniowych online cz.2 - jakie pytania do ankiety? Ocena: 4.5/5 , 91 głosów   |   2013-07-17 20:30:29 przez   |  Metodologie badań

pytania do ankiety onlineJeśli, jak sugerowaliśmy w pierwszej części wpisu o badaniach potrzeb szkoleniowych, badanie jest anonimowe to nie będziemy pytać o imię i nazwisko ale możemy o wiek i płeć, a przede wszystkim o stanowisko – dokładnie, ale dając do wyboru z listy stanowisk oraz o miejsce w strukturze – menedżer/nie menedżer. To ostatnie pytanie może warunkować listę pytań – trochę inne zadamy samemu pracownikowi, a inne jego przełożonemu i warto przygotować dwa kwestionariusze ankiety i skierować wypełniającego do jednego z nich zależnie od zaznaczonej odpowiedzi w tym pytaniu. Po pytaniu metryczkowym należy zadać 1-2 pytania o każdą z kompetencji lub jeśli nie są one zdefiniowane to np. o wykonywanie konkretnych zadań – np. ‘co sprawia trudności podczas rozmowy telefonicznej?’ lub całkiem otwarte – ‘co sprawia trudności podczas wykonywania zadań na Twoim stanowisku pracy?’ Warto również zapytać o szkolenia np. ‘podaj trzy tytuły szkoleń, związanych z rozwojem umiejętności potrzebnych do wykonywania Twojej pracy, na które wybrałbyś/wybrałabyś się w ciągu najbliższych 2 lat.’ Jak można zauważyć sprawdzą się w tym badaniu pytania otwarte – w przypadku samych pracowników. Ich przełożonym polecamy zadawanie większej ilości pytań zamkniętych np. ‘wskaż 2 kompetencje do rozwoju wśród grupy Twoich handlowców:

  1. komunikatywność,
  2. orientacja na klienta,
  3. negocjacje
  4. zarządzanie czasem etc.’
– otóż menedżerom zależy by mieć najlepszych ludzi w zespole a zatem mają inną motywację by sygnalizować luki kompetencyjne swoich pracowników. Przeczytaj więcej o typach pytań w kwestionariuszach ankiety. Podsumowując - warto regularnie badać potrzeby szkoleniowe by odpowiednio rozwijać swoich pracowników, którzy jeśli dbać o ich rozwój mogą odpłacić się lojalnością. Oczywiście wiąże się to z kosztami lecz można to potraktować w kategoriach inwestycji - zaniedbanie procesu szkoleń i rozwoju niewątpliwie może doprowadzić do dużej fluktuacji i tym samym potrzeby częstej rekrutacji i wdrażania na stanowisko nowych pracowników a koszty tych procesów mogą okazać się znacznie wyższe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu kompetencji przy pomocy kwestionariusza zachowań lub gdy masz potrzebę przeprowadzenia badania potrzeb szkoleniowych w swojej organizacji i potrzebujesz wsparcia - skontaktuj się z zespołem Ankieta+.

Opublikowano 2013-07-17 20:30:29